české reálie - děti

25.11.2020

Rodiče (v češtině také zákonní zástupci dítěte) plně odpovídají za své děti a musí na ně dohlížet. Rodiče nenechávají své děti bez dozoru.

V České republice existuje mnoho hřišť, zájmových kroužků a aktivit zaměřených na rodiny s dětmi. Oblíbené je kromě zájmových kroužků vzdělávat děti i v základních uměleckých školách (ZUŠ), kde se děti učí hrát na hudební nástroj, zpívat ve sboru nebo sólově, věnovat se výtvarným technikám nebo třeba účinkovat v divadelním souboru. Mnoho rodičů přihlašuje své děti do pohybových kroužků jako je Sokol nebo sportovní oddíl (u chlapců na příklad fotbal, hokej, atletika; u dívek na příklad tancování nebo balet). Mnoho dětí chodí také do Skauta, to je národní forma celosvětového skautského hnutí. Existují ale i různé specializované kroužky pro děti jako je programování na počítači, šachový klub, zahrádkářství, turistika a mnoho dalších.

Běžná česká rodina má jedno až dvě děti. Ženy v ČR rodí především v nemocnici (porodnici). Veřejné zdravotní pojištění (VZP) pokrývá výdaje za pobyt v nemocnici včetně porodu a poporodní péče.

Dítě, které se narodilo rodičům žadatelům o udělení mezinárodní ochrany (azylantům nebo osobám s udělenou doplňkovou ochranou) je od narození pojištěncem veřejného zdravotního pojištění. Rodič musí zaregistrovat dítě u své zdravotní pojišťovny hned po narození. K registraci dítěte jsou potřeba tyto doklady: osobní doklad rodiče, kartička pojištěnce rodiče a rodný list dítěte.

Rodičovská dovolená pro české občany, kdy jeden z rodičů zůstává doma a stará se o dítě, běžně trvá 2-3 roky.

zdravotní péče

pediatr nebo dětský lékař je specialista, ke kterému je třeba docházet s dítětem na pravidelné prohlídky. K zubnímu lékaři také, a to i když má dítě teprve první mléčné zoubky. Pokud má vaše dítě speciální potřeby, váš pediatr ho objedná k dalšímu specialistovi. Děti se v České republice povinně očkují. Dětský lékař vám poradí, kdy je nejvhodnější dítě očkovat a proč.

děti a cizí jazyk

to, že se děti učí nový jazyk (a je jedno který) je skvělé pro jejich budoucí rozvoj a myšlení. Zároveň je také důležité je dále vzdělávat v jejich rodném jazyce, co nejvíce s nimi komunikovat a vysvětlovat, aby pochopily, jak rodný jazyk funguje. Díky tomu, že budou děti umět dva nebo dokonce i více jazyků, budou mít v životě oproti ostatním velkou výhodu.

Rodiče mají povinnost

  • důsledně chránit zájmy dítěte, řídit jeho jednání a vykonávat nad ním dohled odpovídající stupni jeho vývoje,
  • zastupovat dítě při právních úkonech, ke kterým není plně způsobilé.

24 hodin denně musí rodiče

  • dohlížet na zdraví dítěte (pravidelná strava, tekutiny, řešit úrazy nebo nemoc dětí)
  • dohlížet na jednání dítěte (hry na bezpečných místech, sledovat pohyb dětí, dodržovat noční klid, dodržovat hygienu, čistotu a pořádek, nenechávat děti bez dozoru, dohlížet na školní aktivity dítěte).

Rodiče odpovídají za jednání svého dítěte (např. za škodu způsobenou dítětem).

Rodiče se v žádném případě nesmí dopouštět se fyzického či psychického násilí na dítěti nebo zanedbávat výchovu svého dítěte.

Výživné

V ČR je povinnost rodičů platit výživné za děti. Pokud jeden z rodičů zanedbává svou vyživovací povinnost, vyhledejte právní poradenství. 
Po rozvodu soud rozhodne o svěření dítěte do péče jednoho z rodičů a stanoví výši výživného (finančně) podle možností druhého rodiče.  Výživné se platí dokud dítě studuje max. do 26 let.

Mateřská a základní škola

Na střední školu mohou jít děti po úspěšném dokončení základní školy. Přihlášky se posílají většinou do konce března. V Česku existují obecná gymnázia pro děti, které potom nejčastěji míří na vysokou školu, střední odborné školy zaměřené na určitý druh profese a střední odborná učiliště zaměřená především na specifické učňovské obory. 

Přijímací zkoušky se dělají jen na některé střední školy (některé sestavuje přímo daná škola, jiné mají jednotnou přijímací zkoušku). Na odborná učiliště většinou postačí dobrý průměr známek ze základní školy. Na umělecké a sportovní školy se většinou konají i zkoušky talentové (přihlášky se posílají už do konce listopadu).

Sledujte webové stránky školy, o kterou se ucházíte.

Děti chodí povinně jeden rok do mateřské školy (ty, které do září daného roku oslaví páté narozeniny), ale mohou chodit už od tří do šesti let věku. Zápis do mateřských škol je většinou na začátku května. Základní škola je povinná pro všechny děti (dohromady 9 let školní docházky). Děti se zapisují do první třídy zpravidla v březnu-dubnu a zapsané dítě musí být šestileté (pokud mu nebyl povolen odklad). Informace o školách dostanete u vychovatelek dětských center ve vašem středisku.

Většina základních škol má webové stránky.

Je velmi důležité věnovat dětem dostatek času pro výuku češtiny. Každé dítě je jiné a každému učení nového jazyka trvá jinak dlouho. Existuje ale mnoho možností jak dítě podpořit. Dobře k tomu slouží dětská centra v azylových střediscích, vyrovnávací školy a využití podpory žáků s odlišným mateřským jazykem na jednotlivých základních školách. Je také v pořádku, že s dítětem budete mluvit svou rodnou řečí, rozvíjíte tím jeho komunikační a kognitivní schopnosti.


Linka bezpečí pro děti tel: 116 111


Nezletilý cizinec bez doprovodu

je cizinec, kterému ještě nebylo 18 let, ale jeho rodiče nebo zákonní zástupci s ním do zahraničí nepřijeli. OSPOD je soubor institucí pod státní správou, která se stará o to, aby nezletilý cizinec dostal dostatečnou sociální a právní ochranu prostřednictvím opatrovníka. Opatrovníkem se může stát příbuzný dítěte nebo OSPOD zajistí jiného opatrovníka. 

Zařízení pro děti-cizince (Modrá škola) pečuje o nezletilé děti, které nemají doprovod. Děti se zde vzdělávají, zařízení se ohlíží na jejich specifické potřeby a věnuje jim dostatečnou psychickou a sociální péči. Respektuje jejich sociální, etnické, kulturní a náboženské cítění.

Další možnou podporu lze nalézt také u UNHCR.

Plnoletost 

Nebo také dospělost/zletilost v České republice znamená naplnění 18 let věku. Od té doby je zákonem povoleno například získání řidičského průkazu nebo sňatek.


Na co mají děti právo

Česká republika ratifikovala Úmluvu o právech dítěte, podle ní mají děti:

  • právo na život, na jméno
  • právo poznat své rodiče a být jimi vychováván
  • svoboda projevu a svobodný přístup k informacím
  • svoboda myšlení a náboženského vyznání
  • svoboda sdružování a pokojného shromažďování
  • právo na ochranu soukromí
  • právo na ochranu před násilím, ponižováním a vykořisťováním
  • právo na zajištění ochrany a pomoci poskytované státem, pokud je dítě zbaveno rodinného prostředí
  • duševně nebo tělesně postižené děti mají právo prožít plný a řádný život
  • právo na ochranu zdraví a využívání zdravotnických zařízení
  • právo na výhody sociálního zabezpečení
  • právo na životní úroveň potřebnou pro jeho rozvoj
  • právo na vzdělání
  • právo na používání vlastního jazyka
  • právo na odpočinek a volný čas
  • právo na ochranu před nebezpečnou prací
  • právo na svobodu projevu

Náctiletí

Období puberty (10-19 let) je těžké nejen pro celou rodinu ale hlavně pro dítě, které se nachází v přechodné fázi svého života. Mění se jeho tělo ale také si více uvědomuje svou osobnost. Běžně se u dětí v tomto věku často mění nálady, napodobují vzory nebo se naopak bouří. V České společnosti se děti často oblékají v aktuálně módním stylu nebo naopak nosí oblečení vyhraněné jen pro určité skupiny, chodí se bavit s přáteli, jsou hluční a velké množství času tráví na sociálních sítích jako je Instagram nebo Facebook. 

Sexuální styk s osobou mladší 15-ti let je nelegální a trestný. Sňatky se mohou uzavírat až od 18-ti let, výjimečně může soud povolit sňatek od 16-ti let. Sňatek může být občanský (uzavřený na úřadě) nebo církevní (uzavřený v kostele). Muži i ženy si mohou zvolit svého partnera sami podle svého uvážení. Je běžné, že v České republice muž a žena žijí bez sezdání. V partnerském vztahu spolu mohou žít i dvě ženy nebo dva muži. Pokud je jeden partner stejného pohlaví občanem České republiky, mohou uzavřít registrované partnerství (dle zákona).

Kapesné

V českých rodinách je běžné, že děti dostávají od rodičů kapesné, většinou jednou měsíčně. To se pohybuje podle možností rodiny. Také se menším dětem obvykle dává menší a větším dětem větší kapesné.