reálie - vzdělávání

25.11.2020

Český školský systém je třístupňový (základní škola, střední škola a vysoká škola). Gramotnost v ČR je 99%. Drtivá většina lidí tedy umí číst a psát. Devítiletá školní docházka je povinná ze zákona stejně jako jeden rok mateřské školy. Většina Čechů po základní škole nastoupí i na střední školu, někteří dokonce na vysokou školu.


Předškolní období - mateřská škola (MŠ)

Od 3 - 6 let dítěte. V ČR bývá velmi běžné, že děti chodí od 3 let do školky. Není to povinnost celé 3 roky, ale je nutné, aby dítě před nástupem do školy bylo alespoň jeden rok ve školce. Je to z důvodu dobré socializace dítěte. 

Před nástupem do školy, a i v jejím průběhu je běžné, že děti navštěvují pedagogicko-psychologickou poradnu, kde se hodnotí jejich talenty a vyhodnocují předpoklady pro budoucí studium a uplatnění. Může se také prokázat, že vaše dítě má nějakou dysfunkci (dyslexii, dysgrafii nebo dyskalkulii). Nelekejte se. Řešte nastalou komplikaci okamžitě s psychologem i pedagogem dítěte. Nejedná se o žádnou inteligenční vadu (jak bývá často popisováno), je potřeba, aby se s dítětem pouze jinak pracovalo. Pedagogové tyto metody znají a umí s nimi pracovat. Pouze je důležité, aby se případná dysfunkce včas prokázala. 


Základní škola (ZŠ)

Základní škola je rozdělena na dva stupně (první stupeň - 1., 2., 3. a 4. třída; druhý stupeň - 5., 6., 7., 8. a 9. třída) a docházka je povinná. Školní rok začíná 1. 9. a končí 30. 6. V červenci a srpnu mají děti velké letní prázdniny. První pololetí končí v lednu a druhé pololetí v červnu. Za každé pololetí dostává dítě vysvědčení. To je soubor známek, které jsou za daný předmět výsledné. 1 je nejlepší a 5 nejhorší. Pokud žák dostane na červnovém vysvědčení pětku, musí složit tzv. reparát - opravnou zkoušku z látky toho roku jinak musí opakovat ročník.

Žáci chodí do školy od pondělí do pátku. Jedná se o všeobecné vzdělání (česká jazyk, matematika, cizí jazyk, přírodověda nebo přírodopis, vlastivěda nebo dějepis, tvořivé a pohybové předměty později i fyzika nebo chemie). 


Střední školy (SŠ) a střední odborná učiliště (SOU)

Střední školy a odborná učiliště jsou zpravidla čtyřleté. Přihlášku si na ně posíláte v průběhu posledního ročníku základní školy. Každý žák má právo v prvním kole příjímacího řízení podat si 2 přihlášky na obory bez talentových zkoušek a 2 na obory s talentovou zkouškou (pokud se jedná o konzervatoř, sportovní nebo uměleckou školu). V dalších kolech není počet přihlášek omezen. Termíny do kdy musí být přihlášky poddané naleznete na stránkách MŠMT. Učitelé na základní škole vám s výběrem a vyplněním poradí. Za přihlášky na střední školy a odborná učiliště se neplatí.

Pokud se na vámi zvolenou školu nedostanete, máte právo podat odvolání a počkat. Pokud jsem se nedostali jen těsně, je vysoká pravděpodobnost, že přijatí žáci zvolí jinou školu a místo tak uvolní pro vás.

Střední školy bývají zakončeny výučním listem a/nebo maturitní zkouškou.


Pokud studujete odbornou střední školu nebo učiliště, je pro vaši budoucnost výhodné udělat si i maturitní zkoušku.

Maturitní zkouška

Jedná se o státní závěrečnou zkoušku, která je velmi důležitá pro uplatnění se na pracovním trhu. Je to první velká zkouška v životě dospívajícího. 

Skládá se ze dvou částí.

  • Státní
  • Český jazyk: didaktický test, esej a ústní zkouška
  • Cizí jazyk: gramatický test, poslech, esej a ústní zkouška

Nebo

  • Matematika: písemný test.
  • Profilová
  • Jedná se o 2 až 3 předměty, které si student vybírá. Každá škola má jiné požadavky, zaleží na její zaměření.

Vyšší odborné školy (VOŠ) a vysoké školy (VŠ)

Vyšší odborné a vysoké školy. Jsou zakončeny státní závěrečnou zkouškou a některá povolání bez ní nelze vykonávat. (Např. lékař, učitel, lékárník, architekt a mnoho dalších). Pro studium vyšších odborných a vysokých škol musíte mít splněnou maturitní zkoušku. Termíny poddání přihlášek se liší, vždy si je hlídejte na stránkách příslušné školy. Cena za každou poddanou přihlášku může je 500 - 900Kč.

Všechny druhy škol bývají v ČR státní (žáci a studenti do 26 let nemají studium zpoplatněno) i soukromé. Kde se platí takzvané školné. To se může pohybovat od pár desítek tisíc do statisíc korun za jedno pololetí nebo semestr. V ČR je nastavení soukromých škol jiné, než tomu bývá na západě. V ČR neplatí pravidlo, že drahá škola rovná se prestižní a kvalitní. Existuje celá řada soukromých škol, která tento status mají, ale není to standardem.

(https://www.porg.cz/cz, https://www.lfp.cz/index.php, https://unicornuniversity.net/, https://www.opengate.cz)

Státní školy jsou primárně vyučovány v českém jazyce. V soukromých školách se vyučuje často v angličtině, francouzštině, ukrajinštině nebo němčině.


Začínat v nové zemi chodit do školy je těžké. Všichni mluví cizím jazykem a učebnice jsou plné komplikovaných textů s těžkými slovíčky. Ani slovní úlohy v matematice nejsou v češtině, kterou se běžně mluví a co pak teprve učební látka v dějepise nebo v přírodovědě.

Když zvládnete základní školu a přihlásíte se na střední školu, budete mít daleko větší možnosti uplatnění. Budete mít větší šanci na to abyste měli lépe placenou práci a lepší život.

Proto je ale potřeba věnovat českému jazyku a přípravě do školy spoustu času. 

Je důležité intenzivně komunikovat se školou a také s psychologicko-pedagogickou poradnou. Díky posudku poradny je možné přijít na příčinu problémů a zajistit určité úlevy ve škole.

Děti, které přijdou z prostředí jiné země, mají přechod do světa nového jazyka, kultury a lidí okolo sebe daleko složitější. Je třeba jim věnovat o mnoho více času, aby neměly pocit, že jsou v tomto novém světě osamoceny.

Co je důležité vědět

Každé dítě, jakmile přijede do České republiky a je tu déle než 3 měsíce, musí začít chodit do školy (a to vždy, pokud je dítěti při příjezdu do Česka 6 - 15 let). Povinná školní docházka se vztahuje na všechny děti. Děti mají právo se vzdělávat i podle Listiny základních práv a svobod ČR.


Čeština jako cizí jazyk


Možné úlevy ve škole pro děti s odlišným mateřským jazykem

- kontaktujte nejbližší psychologicko-pedagogickou poradnu nebo NPI.


Možnosti pro školy, kam chodí děti s odlišným mateřským jazykem - pomoc pedagogům najdete zde.



Školné je v Česku zdarma s výjimkou soukromých škol

Česká republika se snaží všem dětem nastavit stejné startovní podmínky, proto je studium zdarma. Studujte, posílejte své děti do školy a rozšiřujte jejich nadání a talenty. Pokud žák v nějakém předmětu zaostává, není to žádná ostuda. Je důležité to včas řešit. Vyhledat doučování a být v kontaktu s učiteli. Pokud vaše dítě prokáže veliké nadání v oboru, který je pro vás finančně náročný, existuje celá řada stipendií.


Nepodceňujte vzdělání. Učíme se celý život.

Vzdělávání dospělých


Nostrifikace

Jedná se o úřední ověření dokladu (vysvědčení, diplomu). Nostrifikaci vám vykoná váš příslušný krajský úřad.


Studijní sleva

Na žáky a studenty se v ČR vztahuje sleva/zvýhodněná cena.

  • Na dopravu (MHD, autobusy, vlaky)
  • Vstupné do kina, galerie, muzea, ZOO
  • Sleva X% v různých obchodech a službách
  • Výhodné telefonní tarify
  • Slevy na knihy a učebnice
  • Úlevy na daních

Nejčastěji školy vystavují svým studentům ISIC karty (https://www.isic.cz/). Je ale také dobré mít potvrzení o studiu v papírové podobě. Pokud chcete slevu využít je nutné se prokázat platným průkazem o studiu nebo potvrzením.

Školy samozřejmě nemusí být pouze pro děti a mladistvé. Studovat můžete jít v každém věku.