reálie - doprava

25.11.2020

Doprava

V ČR se využívají všechny typy dopravních prostředků (auta, autobusy, vlaky, letadla, lodě a ve městě i trolejbusy, tramvaje a metro). V ČR se jezdí na pravé straně.

Veřejná doprava

Je často využívaná - jsou to autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro a vlaky. Za dopravu se platí, ale není drahá. Jízdenku si můžete koupit buď online, osobně na nádraží/zastávce nebo přímo u řidiče nebo průvodčího. Zeptejte se na slevy (pokud s sebou máte děti, jste student nebo je vám víc než 65 let). Jízdenku si kupte vždy, revizoři kontrolují přímo v dopravě a pokuty jsou vysoké.

Chození pěšky

V Česku je běžné po městech chodit pěšky. Lidé, co chodí pěšky (chodci) ve městech chodí po chodníku. Přes silnici se chodí po přechodech s bílými pruhy, kterému se také říká zebra. Na přechodu může být semafor, ale i přesto se vždy před vstupem do silnice rozhlédněte doprava a potom doleva jestli nejde auto. Pokud u přechodu semafor není, rozhlédněte se velice důkladně než přejdete. Pozor - tramvaj má před chodcem vždy přednost a nezastaví vám.

Pokud jdete mimo město po silnici, jděte na levé straně. Pokud jdete ve větší skupině (3 a více), jděte na kraji pravé strany silnice, stejně jako auta. Je nutné být označen reflexními prvky.

Reflexní pásky a jiné světélkující značky musíte mít na sobě vždy, když jdete ven po setmění.

Češi obecně rádi chodí pěšky i mezi městy, mimo město nebo na výlety do přírody (turistika).


Jízda na kole

Pokud chcete používat kolo, musíte se řídit stejnými pravidly jako při řízení automobilu. Naučte se dopravní značky a dávejte přednost přijíždějícím autům nebo cyklistům zprava. Nesmíte před jízdou pít alkohol a nesmíte jezdit po chodníku. Musíte mít vždy nasazenou helmu. Nejlépe si najděte cyklotrasu, která vede přírodou - tak rychle poznáte krajinu v okolí. Cyklotras je velké množství a vedou krásnými místy. Levné kolo můžete koupit v bazaru nebo na internetu.


Automobilová doprava

Auta jsou nejčastějším dopravním prostředkem.

Pokud řídíte automobil, musíte mít u sebe platný řidičský průkaz a auto musí mít povinné ručení, havarijní pojištění, technický průkaz a pokud jedete na dálnici tak i elektronickou dálniční známku, kterou koupíte na internetu.

V ČR jsou silnice rozdělené na tři druhy (I. třída - silnice pro dálkovou dopravu - placené dálnice, rychlostní silnice; II. třída - silnice mezi okresy; III. třída - silnice mezi obcemi). Mimo obec se smí jezdit 90 km/hod a po dálnici až 130 km/hod.

Některé země mají uzavřenou dohodu s ČR, kdy se zde řidičský průkaz ze zahraničí může uznat, Zeptejte se na úřadě.

Řidičský průkaz v ČR

  • Autoškola

Je kurz obsahující 28 hodin praxe a samostudium teorie. Průměrná doba trvání je 2-3 měsíce a průměrná cena autoškoly na osobní automobil je 13 000Kč. Kurz je zakončen jízdou s komisařem a teoretickým testem. Pokud jste žákem v autoškole smíte řídit vozidlo jen s vaším instruktorem. Když autoškolu úspěšně dokončíte, můžete si na úřadě zažádat o řidičský průkaz a smíte řídit vozidlo.

Na řízení různých druhů motorových vozidel musíte splnit různé druhy autoškol. Pokud máte řidičský průkaz na automobil, neznamená to, že smíte řídit motorku nebo kamion a obráceně.


Co dělat při nehodě

  1. Zastavte, vypněte motor a zapněte výstražná světla
  2. Oblékněte si reflexní vestu a bezpečně vystupte z vozu
  3. Minimálně 50 m za auto dejte výstražný trojúhelník.
  4. Zkontrolujte druhého účastníka nehody.
  5. Pokud je někdo zraněný: poskytněte první pomoc a zavolejte záchranou službu 155.
  • Pokud není nikdo zraněný a nehoda malá, vyplňte protokol o nehodě a poškození nafoťte. Pokud je nehoda větší škody nebo poškodila cizí majetek, přivolejte policii 158.

Pokud projíždíte kolem nehody je vaší povinností zastavit a případně poskytnout první pomoc! Např. auto před vámi sjelo ze silnice do příkopu.

Výbava řidiče

Povinná

  • Vybavená autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Rezervní kolo nebo prostředky na opravu pneumatiky (záleží na druhu a staří auta) - neplatí to pro řidiče, kteří mají sjednanou asistenční službu na výměnu pneumatiky po celé ČR
  • Řidičský průkaz
  • Malý technický průkaz
  • Tzv. zelenou kartu (doklad o povinném ručení)

Doporučená

  • Startovací kabely
  • Tažné lano
  • Kanystr na palivo
  • Sněhové řetězy, škrabka a smetáček (zima)
  • Teplá deka
  • Baterka nebo čelovka
  • Formulář o dopravní nehodě

Městská hromadná doprava (MHD)

  • Pokud cestujete jakýmkoli dopravním prostředkem, musíte mít platnou jízdenku. Tu si můžete předplatit (měsíc, čtvrtrok nebo celý rok) nebo si můžete koupit lístek na každou cestu zvlášť. Můžete si koupit zpáteční jízdenku, to znamená, že jedete i tam i zpátky, většinou je i se slevou.
  • Koupit jízdenku můžete: online, pomocí SMS, v trafice, u řidiče, přes prodejní automat jízdenek, v prodejním místě. V regionech po Česku existují různé typy čipových karet, kde si jízdné můžete předplatit.
  • V jakémkoli dopravím prostředku vás může zkontrolovat revizor, pokud nebudete mít platnou jízdenku nebo kartu, dostanete pokutu (jedná se o vysoké částky, které musíte co nejdříve zaplatit, pokud tak neučiníte každým dnem vám narůstá dluh).
  • MHD je jedna z nejlépe zorganizovaných struktur. V ČR se setkáte s autobusy, trolejbusy, tramvajemi, lodními přívozy, vlaky, lanovkou a metrem. Dokonce jezdí i v noci. Na městskou dopravu velice dobře navazuje i příměstská nebo meziměstská doprava.

Příměstská a meziměstská doprava

Příměstská doprava funguje především pro přepravu osob do zaměstnání a škol. Jedná se o dopravu, která spojuje město s předměstím, satelitními městečky a blízkým okolím. V ČR bývá časté, že obyvatelé bydlí v rodinných domech za městy, ale za prací nebo školou dojíždějí do měst.

Hromadná meziměstská doprava je v ČR pokryta autobusovou a vlakovou dopravou.


Lodní doprava

Česko nemá moře, proto není mezinárodní lodní přeprava obvyklá. Má ale řeky, jezera a rybníky. Lodě jsou v ČR využívány především pro rekreační a turistické cesty jako je třeba plavba lodí po městě. V létě je velice populární si pronajmout kánoe nebo raft a několik dní plout po řece a spát ve stanu v kempu. Této zálibě se říká vodáctví. Vodáctví má v ČR bohatou historii.

Důležité

  • 155 - Záchranná služba
  • 158 - Policie ČR
  • 156 - Městská policie
  • 150 - Hasiči
  • 112 - tísňová linka: pokud si nejste jisti koho volat.
  • Aplikace Záchranka - aplikace v mobilním telefonu, která pošle vaše přesné souřadnice - kde jste. Mějte ji staženou pokud jdete na výlet do hor, lesa, přírody.
  • Čísla na pouličních lampách - každá pouliční lampa má ve výšce očí své identifikační číslo. Nahlaste ho a záchranář vás přesně dohledá.

česká značka automobilů

Nejznámější česká společnost, která vyrábí automobily od roku 1895 je Škoda a její sídlo je ve městě Mladá Boleslav. Automobilový průmysl má výrazný podíl na české ekonomice.

Věděli jste, že první elektromobil měla Škoda už před válkou?


Spolujízda

Pokud chcete ušetřit peníze a planetu, zkuste se podívat, jestli někdo nejede zrovna tam, kam potřebujete. Spolujízda je populární způsob dopravy mladých mezi městy.


Věděli jste, že...

Zetor je nejznámější značka traktoru, pochází z Česka a s výrobou začala v roce 1945?

V Praze jezdí od roku 1974 podzemní vlak - metro a má tři linky (A, B, C). Z jednoho konce Prahy se na druhý konec dostanete metrem rychleji, než autem.


Věděli jste, že...

Česko má se svými 9 568 km jednu z nejhustších železničních sítí v Evropě?


Taxi

Když potřebujete jet někam po městě, můžete využít i taxi službu. Platí se za ujetý kilometr a také za čekání nebo poplatek zvaný nástupní sazba. Taxi v Česku není levné. Ujistěte se, že má taxikář zapnutý taxametr - přístroj, který počítá kilometry.

Konkurenčními službami jsou Bolt, Uber, Liftago aj. které si objednáte přes aplikaci v mobilu.


PRAVIDLA V HROMADNÉ DOPRAVĚ

  • z dopravních prostředků se nejprve vystupuje a až poté nastupuje. (Postavíte se z boku dveří a počkáte až všichni vystoupí.)
  • Pokud do dopravního prostředku nastoupí starší, handicapovaný (zlomená noha, ruka) člověk, těhotná paní, malé děti, pustíme je sednout. 
  • Pokud na zastávce stojí někdo s dětským kočárkem, je slušné nabídnout svou pomoc při přepravě do schodů a ze schodů.

Letecká doprava

Letecká doprava je v ČR využívána především pro mezinárodní lety. Vnitrostátních cestovních letů je málo. Populární je sportovní vyhlídkové letectví. Složky záchranné služby a policisté používají vrtulníky.

Dobrý tip!

Aplikace IDOS vám najde všechny spoje vnitrostátní i městské hromadné dopravy.

Stáhněte si zdarma.

Android a IOS nebo navštivte webové stránky IDOS.cz.