reálie - česká kultura

České bankovky

jeden z prvních momentů, kdy se setkáte s českou kulturou jsou české bankovky. Jsou na nich vyobrazeny důležité postavy českých dějin a kultury
  • 100 Kč - Karel IV. (český král, císař římský)
  • 200 Kč - Jan Amos Komenský (jeden z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, přezdívá se mu učitel národů)
  • 500 Kč - Božena Němcová (česká spisovatelka)
  • 1000 Kč - František Palacký (český politik a spisovatel)
  • 2000 Kč - Ema Destinnová (česká operní pěvkyně)
  • 5000 Kč - Tomáš Garrigue Masaryk (první československý prezident)

Literatura

Nejstarší česky psaná kronika pochází ze 14. století. Češi rádi a hodně čtou. Také proto je síť knihoven po Česku tak hustá. Každý Čech údajně přečte v průměru za rok 17 knih, lidé nad 65 let 22 knih. Mezi nejprodávanější knihy v České republice patří třeba Harry Potter nebo Malý princ. Češi čtou s oblibou i české autory. Každý zná knihu Babička od Boženy Němcové nebo Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška. Některá knihkupectví nebo knihovny mají v nabídce i knihy českých autorů v překladech do mnoha jazyků. Autoři známí v zahraničí jsou Franz Kafka, Karel Čapek nebo Milan Kundera.


Divadlo

Češi chodí rádi za kulturou do divadla. Ať se jdou zasmát na komedii, poslechnout si operu nebo si užít balet, je to pro ně slavnostní večer. Velká města mají svá historická divadla, velmi známá jsou Národní divadlo a Stavovské divadlo v Praze. Existují ale také amatérská (ochotnická) divadla, kde se ve volném čase scházejí nadšenci a nacvičují různé hry.

  • První ochotnické divadlo bylo založeno 1849 a jejich cílem bylo šíření osvěty na venkově a malých městech.

Dříve nebo později uslyšíte o postavě jménem Jára Cimrman. Jedná se o fiktivní postavu univerzálního českého génia. českého génia. Vytvořili ho Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák. Na motivy jeho života a díla bylo napsáno mnoho her, film a dostal se do povědomí celé české společnosti. Nejznámější autoři her jsou Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák,


Film

Pro vyhledávání všech filmů Češi rádi používají stránku https://www.csfd.cz/, kde si můžete nastavit jakékoli kategorie a vyhledat si, co potřebujete.

České filmy, které získaly Oscara (Academy Award) jsou Obchod na korze (1965), Ostře sledované vlaky (1966) a Kolja (1996). Známý režisér je Miloš Forman, který zrežíroval film Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus

V televizi také běží české seriály nebo pohádky. Sledování českých filmů a seriálů vám může pomoci při učení českého jazyka. Na začátku je dobré mít k originálnímu filmu i titulky, abyste se lépe zorientovali. 

Mezi  nejpopulárnější české filmové žánry patří pohádky a komedie. V pohádkách se často objevují čerti a jiné bájné postavy, je to především historická záležitost. Jedná se o lidovou slovesnost, kde příběhy s čerty, anděly, vodníky a dalšími předávali ústní tradicí z generace na generaci. 


Malířství

Dosud nejdražší prodaný obraz prodaný v aukci byl od Františka Kupky, vydražil se za více jak 90 milionů korun. Jedná se o abstraktní obraz. Druhým nejdražším obrazem v historii je obraz od malířky Toyen.

Pokud budete v Praze rozhodně byste měli navštívit Národní muzeum, Národní galerii v Praze a nebo DOX - centrum současného umění. 


Hudba

  • Věděli jste, že Antonín Dvořák se svou Symfonií č. 9 e-moll - Nový svět se dostal i do vesmíru díky americkým astronautům, kteří roku 1969 v Apollu 11 jako první lidé na světě přistáli na Měsíci?
  • Dalším známým autorem vážné hudby je Bedřich Smetana (asi nejznámější je jeho cyklus symfonických básní Má vlast).
  • Česká hymna Kde domov můj před tím, než se stala hymnou, zazněla v divadelní hře Fidlovačka autora Josefa Kajetána Tyla v roce 1834.
  • Mezi výrazné moderní zpěváky určitě patří Karel Gott, Jiří Suchý, Lucie Bílá a Karel Kryl.

Architektura

Výrazné architektonické památky jsou v Česku pod ochranou organizace UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization).

Jedná se o krásná historická a zajímavá místa v České republice. Kolik z nich už jste navštívili?

  1. Historické centrum Prahy
  2. Historické centrum Českého Krumlova
  3. Historické centrum Telče
  4. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře
  5. Historické centrum Kutné Hory, Chrám sv. Barbory, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

  6. Lednicko-valtický areál

  7. Zahrady a zámek v Kroměříži

  8. Vesnická rezervace Holašovice

  9. Zámek Litomyšl

  10. Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

  11. Vila Tugendhat v Brně

  12. Židovská čtvrť, židovský hřbitov a křesťanská bazilika sv. Prokopa v Třebíči


Češi a Nobelova cena 

Nobelova cena byla udělena dvou Čechům

  1. Jaroslav Heyrovský - za chemii (byl nominován celkem 18x)
  2. Jaroslav Seifert - za literaturu

Další významní Češi, kteří byli nominováni, ale cenu nakonec nezískali

  1. Edvard Beneš - za mír
  2. Karel Čapek - za literaturu
  3. Milan Kundera - za literaturu
  4. Jiří Hájek - za mír
  5. Václav Havel - za mír. Sám Václav Havel o ceně za mír prohlásil: "Nobelova cena míru by měla být udělována spíše lidem typu Matky Terezy nebo Alberta Schweitzera, tedy osobnostem, které boj za lidská práva, za lepší svět, za mír vedou jako občané a nejsou tak říkajíc za to placení jako politici."
  6. Tomáš Garrigue Masaryk - za mír
  7. Otto Wichterle - vynálezce kontaktních čoček

Věděli jste, že?

Čeština dala světu slova jako je např. Robot, Tunelování nebo Dolar. Naopak slova pro které angličtina nemá překlad je 'prozvonit' (to znamená někomu zavolat tak krátce, aby hovor nemohl vzít).

České objevy a vynálezy

Mezi české vynálezy patří např. hromosvod, kontaktní čočky, kostkový cukr, lodní šroub, oblouková lampa, remoska, ruchadlo, Semtex nebo silon. Na českém území byla také první evropská železnice, v Praze byla ve 20. století otevřena první záchytná protialkoholní stanice na světe. Dalšími vynálezy jsou na příklad výroba materiálu nanovláken. Český lékař také objevil a oddělil 4 krevní skupiny.


Národní sporty

Češi jsou velice hrdí sportovní fanoušci. Stálou tradici má v Čechách především hokej, fotbal a tenis. Do popředí se v posledních letech dostal také biatlon, co se týká olympijských her, mezi ty nejúspěšnější patří.

  1. LOH 2012 a 2020 - 11 medailí
  2. ZOH  2014 - 8 medailí

Autorem českých bankovek je Oldřich Kulhánek (český malíř, grafik, ilustrátor).


Černý humor

Češi mají v oblibě specifický druh humoru. Často bývají sarkastičtí. Nemyslí to často tak, jak to vyznívá.


Na co jsou Češi hrdí

Petrof - značka klavírů - tradice výroby od 19. století. Jedná se o největšího výrobce akustických pian v Evropě.

Koh-i-noor - výrobce výtvarných potřeb. Továrna v Českých Budějovicích funguje od roku 1848. Firma vyváží své výrobky do 90 zemí světa.

Sklářství - české sklo je ve světe uznávané. Historie české sklářské tradice se datují na přelom 12. a 13. století.


Kulturní ankety

Ankety Kánon100 a Největší Čech byly populární události, které se zaměřovaly na historické postavy a díla, na které jsou Češi pyšní.

Pro zajímavost anketu o největšího Čecha vyhrál český středověký král Karel IV. Kdyby nebyla v anketě zakázaná účast fiktivních postav, vyhrál by Jára Cimrman.


Kam za kulturou?

Pokud hledáte, kam vyrazit za kulturou určitě se podívejte na webové stránky Kudy z nudy. Naleznete zde spoustu zajímavých tipů, kam za kulturou nebo kam na zajímavá místa v přírodě.


MUZEA

V Česku najdete velké množství různých muzeí. Od přírodovědných přes skanzeny až po regionální a lokální malá muzea. Existují dokonce malá muzea zaměřená na sběratelství jednoho fenoménu - muzeum hraček, letectví, cukru a lihu, pivovarnictví, betlémů, kočárků a mnoho mnoho dalšího.

TIP:

Mnoho muzeí a galerií také poskytuje prohlídky online. To se hodí zvláště, když jsou muzea a galerie zavřená.


Zajímavosti v architektuře

Podnikatelské baroko

Jedná se o bizarní stavební styl. Především jde o levně provedené, avšak zdánlivě luxusně vypadající rodinné domy, které splácali dohromady všechny možné historické slohy.

Kubistické budovy 

Kubistické budovy jsou typické pro svůj zvláštně geometrický vzhled. Určitě stojí za to vydat se je najít. Některé jsou schované v zástavbě, jiné se dominantě tyčí a nelze je přehlédnout. 


Gastronomie

 Trend gastronomie 

V českém prostředí se v posledních letech stala velikým trendem gastronomie. Veliké popularitě se těší kuchařky, kulinářské show, zdravé a alternativní stravování, různé street food festivaly a mnoho dalšího.

Věděli jste, že Michelinská hvězda zůstala za rok 2020 jen dvěma podnikům

  • Michelinská hvězda je nejprestižnější a nejvyšší gastronomické ocenění a je udělována pouze restauracím v hlavních evropských městech.